EDM Inwestycje

Domy szeregowe uznawane są za korzystną alternatywę dla domów wolnostojących. Wybierają je szczególnie osoby poszukujące odpoczynku od zgiełku miasta, większej swobody oraz prywatności. Nie jest to jednak opcja pozbawiona wad. Dowiedz się, jakie są plusy i minusy mieszkania w domu szeregowym oraz na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego domu w zabudowie szeregowej.  

Najważniejsze zalety domów szeregowych

Domy szeregowe są kompromisem między mieszkaniem w bloku a domem jednorodzinnym. Własny segment ma oddzielne wejście, garaż bądź miejsce postojowe oraz zazwyczaj także ogródek. To świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, którym zależy na większej przestrzeni dla domowników oraz miejscu do odpoczynku od zgiełku miasta. Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – dom szeregowy czy wolnostojący, a może rozważasz opcję dom szeregowy czy mieszkanie – sprawdź nasze podpowiedzi.  

Większa swoboda i prywatność

Mieszkanie w szeregowcu pozwala oddzielić część prywatną od wspólnej. Na piętrze można urządzić sypialnie, a na niższym poziomie salon i kuchnię. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy domownicy mają szansę mieć swoją prywatną przestrzeń, która nie będzie zakłócana podczas wizyt rodziny bądź znajomych.

Niskie koszty

Domy w zabudowie szeregowej wymagają mniejszych inwestycji, niż domy wolnostojące. Z tego względu cena szeregowców jest niższa. Wynika to z mniejszych kosztów zakupu działki i uzbrojenia jej oraz budowy kilku lub nawet kilkunastu złożonych ze sobą domów. Domy szeregowe są także tańsze w eksploatacji, ponieważ koszty wywozu śmieci, sprzątania czy konserwacji rozkładają się na kilka rodzin.

Garaż

Kupując szeregowiec zyskuje się garaż oraz podjazd, na którym można ustawić drugie auto. To ogromny atut, dzięki któremu uniknie się uciążliwych problemów z parkowaniem, jakich zwykle można doświadczyć na dużych osiedlach bloków.

Ogródek

Własnego ogródka nie zastąpi żaden balkon. Skrawek zieleni jest miejscem idealnym do rekreacji podczas ciepłych miesięcy. To również przestrzeń, którą można wykorzystać do uprawy warzyw lub owoców.

Dobra lokalizacja

W przypadku budowy domu wolnostojącego trudno o dobrą lokalizację. Najczęściej wolne działki znajdują się na obrzeżach miasta lub w sąsiadujących z nim miejscowościach. Domy szeregowe, podobnie jak bloki, budowane są w atrakcyjnych lokalizacjach w obrębie miasta. Można więc zyskać lokum znajdujące się w dobrze skomunikowanej dzielnicy, co ułatwi codzienną podróż do pracy oraz szkoły.

Dobra infrastruktura

Domy szeregowe znajdują się zwykle w dobrze zaplanowanej architektonicznie i funkcjonalnie przestrzeni miejskiej. Wygodny dojazd, oświetlenie ulic oraz elementy małej architektury sprawiają, że codzienne funkcjonowanie jest komfortowe od samego początku, o czym bardzo często marzą właściciele domów jednorodzinnych czekający wiele lat na budowę utwardzonej drogi miejskiej.  

Wady domów w zabudowie szeregowej

Domy szeregowe nie są pozbawione pewnych wad, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie tego typu nieruchomości. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając dom szeregowy.

Brak możliwości rozbudowy i personalizacji

Domy z zabudowie szeregowej budowane są jako zespół budynków. Z tego względu możliwości indywidualnej aranżacji wnętrza domu oraz jego wyglądu zewnętrznego są ograniczone. Jednak decydując się na zakup można mieć pewność, że dom szeregowy będzie miał nowoczesny, przemyślany projekt zapewniający komfort mieszkania.

Sąsiedzi

Ze względu na konstrukcję szeregowców trzeba pogodzić się z obecnością sąsiadów po jednej bądź obu stronach domu. Nie ma ich tak wielu, jak w przypadku bloku, ale odgłosy z sąsiadujących segmentów mogą być słyszalne. Zwykle mieszkańcami tego typu nieruchomości są rodziny z dziećmi, którym zależy na spokoju podczas godzin nocnych, więc tego typu sąsiedztwo nie jest uciążliwe.

Problemy z doświetleniem

Wybierając dom w zabudowie szeregowej trzeba zwrócić dużą uwagę na nasłonecznienie segmentów, ponieważ może się okazać, że zauważalny będzie brak dostatecznej ilości światła dziennego w pomieszczeniach. Wynika to z ograniczeń konstrukcyjnych. Wyjątkiem są domy usytuowane na skraju szeregu, mające dostęp do światła z trzech stron.

Schody

Decydując się na domek szeregowy nie można zapominać o tym, że będzie miał sporo schodów – zarówno wewnątrz, jak na za zewnątrz. Usytuowanie garażu na poziomie zerowym sprawia, że pierwsza kondygnacja mieszkalna musi się znajdować na pierwszym piętrze, więc do domu wchodzi się po schodach.  

Dom szeregowy - czy warto?

Dom szeregowy jest rozwiązaniem, dzięki któremu zyskuje się dużo swobody i prywatnej przestrzeni. Kupując taką nieruchomość ma się gwarancję dobrej lokalizacji i ukształtowanej infrastruktury. Ponadto do zagospodarowania jest własny skrawek zieleni, który może stać się idealnym miejscem odpoczynku i zabaw dla dzieci. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych domów.