EDM Inwestycje

Zakup nowego domu czy mieszkania wymaga podjęcia decyzji nie tylko co do metrażu i lokalizacji, ale jest też uwarunkowany dostępnymi środkami finansowymi i konkretnymi oczekiwaniami przyszłych właścicieli. Rynek pierwotny oferuje rozwiązania, które różnią się ceną i standardem wykończenia. Obok gotowych do zamieszkania lokali pod klucz coraz częściej pojawiają się też oferty nieruchomości w stanie deweloperskim. Czym są te ostatnie?

Stan deweloperski mieszkania - co to znaczy?

Pojęcie stanu deweloperskiego pojawiło się w polskim budownictwie wraz ze zmianą ustroju i otwarciem gospodarki na nowe możliwości. Jedną z nich jest też rozwój budownictwa mieszkaniowego. Firmy, które zajmują się realizowaniem inwestycji oferują budynki i mieszkania w różnym standardzie. Nie jest on z góry określony, a charakter i poziom wykończeń ustala sam deweloper. Oznacza to, że lokale różnią się od siebie elementami takimi jak wyłożenie podłogi, ścian czy wyposażenie w ceramikę sanitarną i elementy instalacji.

W następstwie różnorodności trudno o precyzyjną definicję tego, co oznacza stan deweloperski. Stanowi on element przejściowy pomiędzy mieszaniem niewykończonym (w stanie surowym), a lokalem „pod klucz” (gotowym do zamieszkania). Ogólnie przyjmuje się, że jest to poziom przygotowania pomieszczeń, który pozwala na ich szybkie wykończenie w indywidualnym stylu, jaki preferuje klient. Pojawienie się w ofercie mieszkania w stanie deweloperskim nie gwarantuje jednak zainteresowanym spełnienia ich konkretnych oczekiwań, zanim nie zapoznają się z konkretnymi zapisami umowy.

Co obejmuje stan deweloperski domu lub mieszkania?


Ponieważ brak precyzyjnej definicji tego standardu wykończenia lokalu przez firmę, która nadzorowała budowę obiektu i oferuje w nim lokale na sprzedaż, stan deweloperskim w każdym konkretnym przypadku będzie oznaczał inny stopień przygotowania budynku. Mieszkanie czy dom w stanie deweloperskim to nieruchomości w stanie surowym, ocieplone, z doprowadzonymi instalacjami oraz przygotowaniem podłóg i ścian. W przypadku domów wolnostojących standard ten obejmuje też wykończenie elewacji i zagospodarowanie terenu.

Stan deweloperski mieszkania oznacza, że przyszły właściciel nie znajdzie w nim paneli podłogowych czy tapet. Może natomiast w krótkim czasie przygotować wnętrza do zamieszkania, układając wykładzinę czy malując ściany i sufity. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, gdyż z jednej strony pozwala na obniżenie kosztów zakupu, a z drugiej – umożliwia wykończenie wnętrz w stylu, jaki najbardziej odpowiada właścicielowi. Jeśli wybiera on takie mieszkanie czy dom, stan deweloperski pozwala ograniczyć straty związane np. z wymianą pokrycia podłogowego czy terakoty w łazience.

Sprawdź: Ceny domów Wieliczka

Stan deweloperski a stan pod klucz - podstawowe różnice

Jak wspomniano wcześniej stan deweloperski stanowi formę przejściową pomiędzy wykończeniem domu „pod klucz”, a stanem surowym. Oznacza to, że w mieszkaniu czy budynku wolnostojącym przyszły właściciel znajdzie podstawowe wykończenia wszystkich powierzchni oraz niezbędne instalacje. Jednak przed zamieszkaniem konieczne będzie zainwestowanie w materiały oraz zatrudnienie ekipy lub samodzielne wykonanie ostatecznych prac.

Co obejmuje stan deweloperski a co – stan pod klucz? W pierwszym przypadku poziom wykończenia precyzyjne określa aneks do umowy kupna-sprzedaży. Jest on niezwykle istotny, gdyż pozwala na wyegzekwowanie od sprzedającego wykonania wszystkich tych elementów, do których się zobowiązał. Dotyczy to w szczególności detali takich jak gniazdka elektryczne, listwy progowe, parapety czy ceramika łazienkowa.

W przypadku domu „pod klucz” kupujący ma prawo zawsze oczekiwać kompletnego wykończenia wnętrz do poziomu, który umożliwia natychmiastowe wprowadzenie się. Standard ten obejmuje nie tylko wykładziny podłogowe i ścienne, ale również montaż urządzeń AGD (np. centralny odkurzacz) czy instalacji alarmowej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu w stanie deweloperskim?

Decydując się na zakup mieszkania w takim standardzie, warto przede wszystkim dowiedzieć się, co oznacza stan deweloperski u konkretnego sprzedawcy. W tym celu konieczne jest dokładne zapoznanie się z umową, a szczególnie z załącznikiem, w którym wymieniono wszystkie elementy wykończenia objęte ofertą.

Niezbędne jest też zwrócenie uwagi na jakość zastosowanych materiałów budowlanych oraz doprecyzowanie niektórych określeń takich jak np. przygotowanie ścian. Mogą one być jedynie pokryte warstwą tynku lub wykończone gładzią gipsową. Istotne są też detale takie jak np. typ zamontowanych grzejników, balustrad, profili okiennych (klasa szczelności), materiałów podłogowych itp. Warto też zwrócić uwagę na okres gwarancji i ubezpieczenia, jakie oferuje deweloper.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych domów: domy szeregowe Wieliczka